Protetyka jest dyscypliną stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem brakującego uzębienia, przywracając Pacjentom prawidłowe funkcje żucia oraz poprawiając ich wygląd i estetykę. Liczne braki w uzębieniu nie tylko stwarzają kłopoty Pacjentom przy rozdrabnianiu pokarmów, ale są częstym powodem przesuwania się pozostałych zębów, co utrudnia późniejszą rekonstrukcję jamy ustnej.

 

W ADP Clinic oferujemy Pacjentom szeroką gamę uzupełnień braków zębowych, zarówno pojedynczych, jak i całkowitych.

Proteza, z definicji stomatologicznej, to ciało obce, które uzupełnia utracone tkanki lub zęby w jamie ustnej. Protezy możemy podzielić na nastepujące rodzaje:
•    protezy częściowe – zastępują one kilka zębów oraz podłoże śluzówkowo-kostne
•    protezy całkowite – zastępują one wszystkie zęby oraz podłoże śluzówkowo-kostne
•    mosty – mogą one zastępować kilka zębów, są zamocowane na filarach
•    korony protetyczne – zastępują one pojedyncze zęby, są zamocowane na stałe w jamie ustnej.

Jakie protezy wykonujemy

Proteza akrylanowa

Proteza akrylanowa jest uzupełnieniem nieelastycznym, ruchomym; może być ono całkowite lub częściowe. Protezy akrylanowe wytwarzane są z żywicy akrylowej. Posiadają one kolor różowy, który skutecznie imituje naturalny kolor dziąseł. W protezach częściowych w masie akrylowej zatapia się metalowe klamry.i. Te nieduże, biegnące po powierzchni pozostałych zębów elementy, służą do utrzymania protezy w jamie ustnej Pacjenta.

Proteza metalowa szkieletowa

Proteza metalowa szkieletowa wykonana jest przede wszystkim z elementów metalowych (metalowe klamry na zębach oraz towarzyszący im metalowy szkielet), jak również z akrylu w kolorze różowym, w którym to osadzone są sztuczne zęby. Tego typu proteza jest wytrzymała i jest polecana osobom, które nie mają uczulenia na metal. Jednakże z powodu możliwości ocierania metalowych klamer o zęby własne Pacjenta oraz z powodu mniejszej estetyki, niż w przypadku protez akrylowych nie każdy decyduje się na wybór tego właśnie rozwiązania stomatologicznego.

Aby polepszyc estetyke tego uzupelnienia a takze jego stabilizacje stosujemy drobne elementy retencyjne.Sa to zasuwy lub zatrzaski dzieki ktorym nie ma w ustach widocznych klamer i komfort uztkowania takiej protezy jest o klase lepszy.

Szynoprotezy

Szynoprotezy są modyfikacjami protez szkieletowych. Stosuje się je po to, by ustabilizowac pozostajace w luku zeby. Szynoprotezy to ruchome uzupełnienie protetyczne o konstrukcji metalowo akrylowej. Stosuje się je przy słabym podparciu ozębnowym, bądź podczas leczenia chorób przyzębia (paraodontopatii). Szynoprotezy stosuje się nie tylko do odbudowy braków zębowych, ale czasem po to, aby ułożone w łuk zęby podlegały równomiernym obciążeniom i aby jako elementy współpracowały ze sobą w funkcji rozdrabniania i przeżuwania pokarmu.

Korony

Korony to uzupełnienie stosowane w celu odbudowy zniszczonego zęba. Porcelanowe korony wykonuje się przy wykorzystaniu metalu zwykłego lub szlachetnego (np. złoto), na którą napala się porcelanę w kolorze dobranym do koloru zębów pacjenta.

Korona pełnoceramiczna

Korona pełnoceramiczna to uzupełnieniem wytworzone bez użycia metalu i funkcjonalnie podobne do standardowej korony porcelanowej. Stosuje się je w tych samych przypadkach, jednak korony pełnoceramiczne w przeciwieństwie do koron porcelanowo-metalowych nie wykazują „efektu szarzenia” który wywołany jest obecnością metalu pod warstwą porcelany. To sprawia, że korona pełnoceramiczna znacznie lepiej imituje prawdziwy ząb i jego naturalny kolor.Ten rodzaj koron wykonywany jest w komputerowej technice CAD/CAM co zapewnia doskonała jakość wykonanego uzupełnienia.

Licówka

Licówka to stałe, bardzo cienkie uzupełnienie protetyczne, zakładane na jeden ząb. Zakłada się je na licową, czyli wargową stronę zęba. Choć można nimi uzupełniać wszystkie zęby, to w praktyce najczęściej stosuje się uzupełnienie przeważnie zębów przednich. Stosowane są one aby poprawić wygląd zęba, np. z powodu przebarwień, nieprawidłowego kształtu lub leczonych kanałowo. Licówki różnią się tym od koron protetycznych, że przygotowanie zęba polega na zeszlifowaniu niezbyt dużej powierzchni przedniej części szkliwa, a nie, jak w przypadku koron, na opracowaniu całego zęba. To rozwiązanie polecane jest , j tym, osobom które   nie mają nawyku obgryzania paznokci i np. przyborów do pisania.nie zaciskają i nie zgrzytają zębami.

Wkłady koronowe

Wkłady koronowe to wyjątkowo wytrzymałe, stabilne  uzupełnienie ubytków twardych tkanek zęba. Stosuje się je najczęściej w przypadku rozległego ubytku . Wykonuje się je poza jamą ustną pacjenta w laboratorium z kompozytu lub porcelany. Wkłady koronowe  dokładnie odwzorowują  powierzchnie żujące zębów przedtrzonowych i trzonowych zastępując tradycyjne wypełnienia. Wkład koronowy jest uzupełnieniem dokładniejszym niż klasyczne wypełnienie kompozytowe, ponieważ podczas jego wykonania nie występuje  tzw. skurcz polimerazycyjny charakterystyczny dla standardowych wypełnień światłoutrwardzalnych. Onlay lub Inlay jest cementowany do ubytku.

Wkład koronowo-korzeniowy

Wkład koronowo-korzeniowy to odlewany ze stali stomatologicznej, ze złota lub gotowy z włókna szklanego sztyft, który zostaje umieszczony w kanale korzenia zęba. Jak wskazuje sama nazwa, wkład posiada zarówno część korzeniową (niezbędną do zakotwiczenia w kanale korzeniowym) jak i część koronową, na którą w późniejszym etapie można założyć koronę. Czasem może on stanowić także filar mostu.

 

Wkład koronowo-korzeniowy jest niezbędny, gdy stopień zniszczenia zęba jest na tyle duży, że wyklucza utrzymanie korony protetycznej. Może stać się to np. w przypadku Pacjenta, u którego z zęba pozostały już tylko cienkie ścianki. Gdy po oszlifowaniu uległyby one dodatkowemu osłabieniu, zamocowana tylko na nich korona mogłaby po pewnym okresie czasu odpaść razem z tymi ściankami.

 

Część koronowa wkładu swoim kształtem wygląda podobnie do zęba oszlifowanego pod koronę protetyczną. Umieszczenie wkładu koronowo-korzeniowego wymaga, aby leczony ząb pacjenta był uprzednio przeleczony kanalowo.

Facilities
No architectural barriers
No architectural
barriers
WiFi
WiFi
Payment by card
Payment
by card
Why ADP Clinic?
Experience
Experience
Complexity
Complexity
Equipment and diagnostics
Equipment and
diagnostics