Czasy, gdy leczenie zębów wiązało się z bólem nie do wytrzymania, dawno minęły. Dziś, historie o „torturach“ na fotelu dentystycznym możemy włożyć między bajki. Choć nie wynaleziono jeszcze całkowicie bezbolesnej metody leczenia wszystkich chorób zębów, to nowoczesna stomatologia gwarantuje zmniejszenie dyskomfortu Pacjenta do minimum. Dziś dentysta ma w swoim gabinecie szereg dostępnych metod znieczulenia, które może zaproponować niemal każdemu Pacjentowi.

Znieczulenie

Znieczulenie polega na podaniu przez dentystę środków, które powodują, że podczas zabiegu stomatologicznego Pacjent nie odczuwa w okolicy leczonego zęba bólu. Znieczulenie możemy stosować zarówno u osób dorosłych, jak i u dzieci; nie tylko w trakcie samych zabiegów, ale także podczas badania jamy ustnej. Znieczulenie stosuje się najczęściej po to, aby złagodzić ból Pacjenta związany z zabiegiem, ale także aby ułatwić pracę dentyście i pozbyć się strachów, lęków, a nawet poważniejszych fobii związanych z wizytą w gabinecie. Szacuje się, że około 15% dorosłych Polaków boi się dentysty. Najczęściej strach ten jest przesadzony i nie ma podłoża racjonalnego. Mimo wszystko jest to poważny problem społeczny, ponieważ osoby cierpiące na tzw. fobię stomatologiczną w ogóle nie chodzą do dentysty, czym doprowadzają do jeszcze większego bólu zębów i przez to do dalszej eskalacji strachu. Osoby te, gdy już z konieczności muszą udać się do stomatologa, nie mogą np. spać w nocy poprzedzającej wizytę oraz nie mogą przebywać w poczekalni razem z innymi Pacjentami. Osoby odczuwające lęk przed dentystą bardzo często mają zainfekowane dziąsła i zęby, a ich zdolność do właściwego rozdrabniania, żucia i trawienia pokarmu są ograniczone. Efektem tego mogą być kłopoty układu pokarmowego, nieświeży oddech oraz nieestetyczy uśmiech, co powoduje, że Pacjent czuje się nieatrakcyjny.

 

Jednak nie tylko osoby cierpiące na tzw. fobię stomatologiczną powinny pytać w gabinecie o znieczulenie. Osobą, która kwalifikuje się do znieczuleń, może być niemal każdy, a w szczególności pacjent:

  • źle znoszący ból fizyczny
  • ze zwiekszona wrażliwością zębów
  • ze skomplikowanym problemem dentystycznym, wymagającym dłuższej pracy lekarza w obrębie jamy ustnej
  • któremu zależy na możliwie najkrótszym czasie wykonanego zabiegu
  • posiadający trudności w kontrolowaniu ruchu, np. cierpiący na porażenie mózgowe lub na chorobę Parkinsona.

Dlaczego w ogóle boli u dentysty?

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia ubytków w zębach jest tzw. borowanie. Polega ono na precyzyjnym, ręcznym wycinaniu wiertłem zębiny zaatakowanej próchnicą. Jest to metoda wypróbowana od lat, bezpieczna i nadająca się do zastosowania bez względu na lokalizację czy wielkość ubytku. To rozwiązanie ma jednak jeden minus. Jest to ból zęba, który powstaje w wyniku fizycznego nacisku szybko poruszającego się wiertła, które ponadto powoduje swoim ruchem gwałtowne podwyższenie temperatury tkanki zęba. Dentysta, w zależności od prowadzonego leczenia i wytrzymałości pacjenta na ból, może prowadzić wiertło delikatniej, jednak cały zabieg potrwa odpowiednio dłużej. Dlatego lekarz, przed rozpoczęciem borowania, powinien zapytać nas, czy decydujemy się na znieczulenie oraz wyjaśnić jaki jego rodzaj nam proponuje (miejscowe, ogólne).

 

Przed podaniem znieczulenia, personel w ADP Clinic zawsze najpierw rozmawia z Pacjentem. Zachęcamy, aby na samym początku Pacjent zapytał nasz personel o sam przebieg leczenia. Gdy Pacjent dowiaduje się co dentysta planuje wykonać krok po kroku i na czym polega zabieg, często strach mija i Pacjent rezygnuje świadomie ze znieczulenia. Gdy jednak Pacjent, niezależnie od rodzaju prowadzonego leczenia, decyduje się na znieczulenie, poprosimy go o podanie nam informacji na temat swojego stanu zdrowia: jakie obecnie przyjmuje leki (w szczególności nasercowe, psychotropowe i uspokajające, na astmę oraz na choroby wątroby), na co Pacjent aktualnie choruje i na jakie farmaceutyki lub substancje jest uczulony. Ten medyczny wywiad w znacznym stopniu zwiększy skuteczność zastosowanego znieczulenia oraz bezpieczeństwo Pacjenta.

 

Poza znieczuleniem miejscowym stosowane jest w ADP Clinic znieczulenie dozylne zwane sedacja.Polega ono na obniżeniu  aktywności ośrodkowego układu nerwowego za pomocą środków farmakologiczny- w ADP Clinic jest ona chetnie stosowana poniewaz wszelkie niemile doznania zwiazane z leczeniem sa poza pacjentem a po zabiegu niewiele pamieta.j.Przed jej wykonaniem zlecane jest pacjentowi wykonanie kompletu badan.

 

  • Znieczulenie ogólne. Ta forma odnosi się to tych rodzajów znieczulenia, które doprowadzają do utraty swadomosci  pacjenta. W przeciwieństwie do pozostałych metod, pacjent, całkowicie nieświadomy swojego otoczenia.Wskazaniem do tego rodzaju znieczulenia jest duzy zakres wykonywanego zabiegu.

 

Jeżeli Pacjent posiada medyczne przeciwskazania do zwykłego znieczulenia (np. alergie, paniczny strach przed igłami, niektóre schorzenia układu oddechowego lub krwionośnego), do dyspozycji pozostaje jeszcze kilka rozwiązań stomatologicznych, które mniej bolą niż klasyczne borowanie. To m.in-  Abrazja powietrzna. Lekarz, zamiast używać do leczenia tradycyjnego wiertła, stosuje specjalną, cienką dyszę, przez którą, pod ciśnieniem, kieruje na chorą tkankę zęba strumień substacji ściernej oraz wody, czyszcząc w ten sposób zębinę z próchnicy.

 

Stosujemy tez leczenie ozonem.Gaz ten ma dzialanie bakteriobojcze.Po zastosowaniu laserowej diagnostyki urzadzeniem diagnodent oceniamy koieczny czas ozonowania i czy samo podanie ozonu bedzie wystarczajace do skutecznego leczenia prochnicy.

 

Nasze porady:

 

  • Niektóre środki znieczulające powodują obniżenie zdolności organizmu do szybkich reakcji, dlatego prowadzenie pojazdów mechanicznych po ich zażyciu jest niewskazane. Jeśli masz wątpliwość w tym zakresie, koniecznie zapytaj o to personel ADP Clinic, aby uzyskać pełną i fachową odpowiedź.
  • Podczas zabiegu a takze do 3 godzin po nim  masz ograniczone naturalne czucie w obrębie leczonego zęba, dlatego uważaj,by sie nie ugryzc czy oparzyc.
  • Jeśli po kilku godzinach po zabiegu, po ustaniu działania podanego Ci środka znieczulającego przez dentystę, nadal boli Cię ząb, połknij standardowy środek przeciwbólowy, którego zwykle używasz. Jedna, dwie tabletki powinny uśmierzyć Twój ból.
Facilities
No architectural barriers
No architectural
barriers
WiFi
WiFi
Payment by card
Payment
by card
Why ADP Clinic?
Experience
Experience
Complexity
Complexity
Equipment and diagnostics
Equipment and
diagnostics