Mieszkają w Anglii, leczą się w Lublinie

Anglia, Irlandia, Stany Zjednoczone – mieszkańcy m.in. tych krajów leczą się w lubelskich gabinetach. Mowa jednak nie o rdzennych Brytyjczykach, Irlandczykach czy Amerykanach, a Polakach, którzy wyjechali za granicę „za chlebem”. Największym zainteresowaniem cieszą się nasi chirurdzy plastyczni i stomatolodzy.

– Około 15 proc. moich pacjentów to Polacy na stałe, bądź chwilowo mieszkający za granicą – informuje Wojciech Chromiński, chirurg plastyczny z Centrum Medycznego Medicos w Lublinie. – Mężczyźni najczęściej proszą o transplantację włosów, panie o powiększenie piersi czy korektę nosa. Za zabiegi w Polsce płacą nawet połowę mniej niż „u siebie”. Cena to główny powód, dla którego wybierają rodzimych specjalistów. Nie bez znaczenia jest też brak bariery językowej – przyznaje.

Polonię z krajów anglojęzycznych, ale również z Włoch, Danii czy Szwecji leczą też specjaliści z Ośrodka Chirurgii Plastycznej dr. Macieja Kuczyńskiego. – Najczęściej zapisują się na zabiegi korekty nosa, powiększania piersi oraz tzw. lipofillingu czyli modelowanie twarzy i ciała za pomocą „przeszczepów” własnego tłuszczu – mówi Magdalena Fijałkowska, pracownik Ośrodka. – Więcej pacjentów z zagranicy przyjmujemy w naszej filii w Rzeszowie. Tam jest lotnisko, przybyszom z z zagranicy łatwiej jest się tam dostać – tłumaczy.

Emigranci z Lubelszczyzny wracają też do dentystów. – Zaglądają przy okazji wizyty u rodziny. Kolejny raz przyjeżdżają już celowo na konkretny zabieg. Twierdzą, że do lekarzy z Polski mają większe zaufanie – wyjaśnia Agata Pituch, stomatolog z Lublina. – Mam pacjentów z Włoch, Anglii, Stanów Zjednoczonych oraz Irlandii. – Wybierają Lubelszczyznę ze względu na niezbyt wygórowaną cenę w porównaniu z „ich” krajem oraz wysoki standard usług oraz higieny naszych gabinetów – dodaje.

– Co roku leczymy zęby lublinianom, mieszkającym w Irlandii czy Wielkiej Brytanii, sporą grupę stanowią też mieszkańcy USA. Powód jest prosty. Opłaca im się przyjeżdżać do naszych specjalistów – przyznaje dr Beata Petkowicz ze Stomatologicznego Centrum Klinicznego przy ul. Karmelickiej w Lublinie. Polskie Stowarzyszenie Turystyki Medycznej (PSTM) zakłada, że w całym 2011 roku pacjenci z zagranicy wydadzą w Polsce ok. 800 mln zł.

Polska Kurier Lubelski, Monika Fajge(SG)

No Comments

Post A Comment