Jeden Krok do Zdrowych Zębów

Stomatolog Lublin - ADP Clinic Lublin

Jeden krok do zdrowych zębów!

Aby utrzymywać jamę ustną w dobrym stanie i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem, przegląd profilaktyczny należy wykonywać co pół roku. To jedyna droga do odpowiednio wcześnie zdiagnozować ewentualne zmiany chorobowe i zapobiec poważniejszym zabiegom dentystycznym.

Jak wygląda wizyta profilaktyczna w ADP Clinic?

Podczas wizyty profilaktycznej stomatolog przeprowadza badanie jamy ustnej pod kątem obecności zmian w obrębie zębów, dziąseł i błony śluzowej, a więc próchnicy, nieszczelnych wypełnień, kamienia czy osadów i ustala potrzeby lecznicze. Wizyta profilaktyczna powinna odbywać się co najmniej raz na pół roku.

Czy wizyta kontrolna kończy się na badaniu?

Jeśli stan jamy ustnej jest idealny – wizyta może zakończyć się na badaniu, ale najczęściej stomatolog wykonuje także inne czynności.

Jeśli lekarz stwierdzi obecność próchnicy lub nieszczelnego wypełnienia, podejmie leczenie zęba w sposób minimalnie inwazyjny oraz wykona wypełnienie kompozytowe. Ważna jest regularność – jeśli wizyty profilaktyczne będą się odbywać co pół roku, ewentualne zmiany będą niewielkie, a ich leczenie dużo szybsze.

Jeśli na zębach osadził się kamień, lekarz zaproponuje jego usunięcie, czyli skaling, a następnie piaskowanie (usunięcie osadów), polerowanie i aplikację lakieru fluorkowego, który zapobiega nadwrażliwości zębów.

W niektórych wypadkach lekarz może zalecić wykonanie pantomogramu, aby lepiej ocenić potrzebę leczenia.

Grupa podwyższonego ryzyka

Niektóre osoby mogą wymagać częstszych wizyt profilaktycznych niż umowne raz na pół roku. Kiedy powinieneś zadbać o swoje zęby w sposób szczególny? Podpowiadamy, że jeśli:

  • spożywasz duże ilości kawy, herbaty i wina;
  • palisz papierosy;
  • nosisz aparat ortodontyczny – higiena zębów jest wówczas utrudniona ze względu na zaleganie resztek pokarmowych między elementami aparatu;
  • cierpisz na schorzenia ogólne lub jesteś niepełnosprawny – w takich przypadkach plan wizyt kontrolnych ustala się indywidualnie.

W myśl idei, że lepiej zapobiegać niż leczyć, zapraszamy na wizytę kontrolną oraz gabinetową higienizacje zębów!

Nie czekaj, aż ząb zaboli!

0 comments on “Jeden Krok do Zdrowych Zębów

Comments are closed.