Piękno od dentysty

Agata Pituch ADP Clinic Lublin

Dziś nie wystarczy mieć tylko zdrowe zęby, mają być jeszcze białe, piękne, dodawać nam urody i osobistego uroku. Dlatego w gabinetach stomatologów przybywa pacjentów, którzy chcą poprawić estetykę uśmiechu, nawet przy pomocy radykalnych zabiegów chirurgii stomatologicznej.

Doktor Agata Pituch z ADP Kliniki w Lublinie mówi, że rosnąca popularność stomatologii estetycznej to także efekt programów telewizyjnych pokazujących, jak bardzo przy pomocy zabiegów chirurgii plastycznej, korekty uzębienia, porad projektantek mody czy kosmetyczek można zmienić wygląd. Jak ze zmęczonej, zabieganej kobiety przeobrazić się w elegancką panią z klasą, w dodatku o 10 lat młodszą.
– To sprawiło, że przyjeżdżają do nas pacjenci: kobiety, ale także i mężczyźni z całej Lubelszczyzny i proszą o usługi kompleksowe. Są gotowi na wielkie poświęcenie, czasami przejście zabiegu chirurgicznego, byle tylko poprawić swój uśmiech, wyraz twarzy. Wiedzą, że piękne zęby dodadzą im świeżości, pewności siebie. Na przykład w biznesie takie przekonanie jest bardzo ważne – opowiada dr Pituch.
Co może w takiej sytuacji zaproponować stomatolog? Bardzo dużo, ale zawsze zaczyna od oceny stanu uzębienia.
– Efekt poprawy wyglądu zębów można osiągnąć kilkoma metodami, nie zawsze trzeba usuwać zdrowe, własne zęby i wstawiać implanty, by uśmiech był piękny – zaznacza Agata Pituch.
Lekarz stomatolog wspólnie z pacjentem ustalają sposób dojścia do wymarzonego ideału. Najpierw, o ile zachodzi potrzeba, leczy się zęby, a następnie przechodzi do działania. Gdy zęby są krzywe, trzeba skorzystać z pomocy ortodonty, niezależnie od wieku nałożyć tzw. bransoletki i uzbroić się w cierpliwość. Czasami należy przeprowadzić zabieg chirurgii szczękowej, a u innego pacjenta by osiągnąć poprawę wyglądu trzeba usunąć ząb, a w jego miejsce wstawić elegancki implant. Kolejnym sposobem osiągnięcia wymarzonego uśmiechu są zabiegi wybielania zębów.
– Jest wiele metod stosowanych do wybielania zębów i wszystkie są godne polecenia, pod warunkiem, że zastosujemy środki uznanych producentów. No i zęby lepiej jest wybielać u dentysty. Jeśli wybielanie prowadzone jest pod nadzorem stomatologa, w sytuacji gdy pojawi się nadwrażliwość zabieg się przerywa i podaje pacjentowi fluor. Można się też zastanowić nad użyciem środka wybielającego o mniejszym stężeniu – wyjaśnia dr Agata Pituch. – Inaczej też wybiela się zęby zdrowe, żywe, a inaczej z plombami czy leczone wcześniej kanałowo, czyli tzw. zęby martwe. Najprościej wybiela się zęby zdrowe. Jeśli mamy zęby już leczone, trzeba pamiętać, że plomby się nie wybielają. Często dentysta przed zabiegiem musi usunąć stare i nieszczelne wypełnienia, a po wybieleniu dobrać kolor plomby do reszty wybielonego zęba, by całość miała jednolitą barwę.
Zupełnie inaczej wybiela się zęby martwe. Do komory zęba wprowadza się środek wybielający, a dopiero potem prowadzi się wybielanie zewnętrzne. Gdy wybielanie nie dało oczekiwanego efektu, stosujemy odbudowy protetyczne – wyjaśnia dr Pituch.
Pacjent ma do dyspozycji tradycyjne korony metalowe licowane porcelaną, które są trwałe i ładnie wyglądają oraz korony pełnoceramiczne, bez metalu, które dają jeszcze doskonalszy efekt kosmetyczny.
Z kolei licówka porcelanowa to uzupełnienie, które ma w stomatologii bardzo szerokie zastosowanie. Można nią nie tylko zmienić kolor, ale też zrekonstruować kształt zęba, dobudować złamany kawałeczek, zamknąć szpary międzyzębowe i zmienić kolor.
Gdy już uśmiech mamy śliczny, a przed nami sylwester i karnawał można na koniec zafundować sobie w nagrodę za poświęcenie, piękną nazębną biżuterię.
BK / Kurier Lubelski

0 comments on “Piękno od dentysty

Leave Comment