Mostek wsparty na własnych zębach – rodzaje, wskazania, zalety

most protetyczny

Mosty protetyczne to nowoczesne rozwiązanie stosowane w stomatologii, które pozwala na odbudowę braków w uzębieniu. Są to stałe uzupełnienia protetyczne, które mocuje się na zębach pacjenta, służąc jako efektywny sposób na przywrócenie pełnej funkcjonalności i estetyki uśmiechu.

Rodzaje mostów protetycznych

  • Ceramiczne – zazwyczaj wykonane na metalowej podbudowie, są trwałe i estetyczne, dobrze imitują naturalne zęby​​.
  • Pełnoceramiczne – charakteryzują się wysoką estetyką i trwałością.
  • Kompozytowe i akrylowe – oferują tymczasowe rozwiązanie, są mniej trwałe niż inne typy​​.

Wskazania do zastosowania mostów

Mosty protetyczne są rekomendowane w przypadkach, gdy pacjent posiada braki w uzębieniu otoczone przez własne zęby, które mogą pełnić rolę filarów. Alternatywą dla mostów są implanty, które nie wymagają oszlifowania zębów sąsiednich​​.

Zalety mostów protetycznych

Mosty zębowe zapewniają nie tylko poprawę estetyki uśmiechu, ale również przyczyniają się do utrzymania zdrowia jamy ustnej i całego organizmu. Są one wygodne w użytkowaniu i mogą skutecznie przenosić siły żucia na kość szczęki, zapobiegając jej zanikowi​​.

Jak długo trzeba przyzwyczajać się do mostka zębowego?

Mostki zębowe są istotnym elementem nie tylko dla estetyki uśmiechu, ale także dla ogólnego stanu zdrowia jamy ustnej i całego ciała. Braki w uzębieniu mogą negatywnie wpływać na zdrowie, a mosty protetyczne rozwiązują ten problem.

Proces przyzwyczajania się do mostu protetycznego zwykle nie jest trudny, lecz może wymagać pewnego czasu. Początkowy dyskomfort jest normalny, gdyż układ nerwowy reaguje na obecność nowego elementu w jamie ustnej. Z czasem mózg adaptuje się do tej zmiany.

Kluczowe jest cierpliwe podchodzenie do procesu adaptacji. Z biegiem czasu, most protetyczny staje się niewyczuwalny. 

W razie jakichkolwiek wątpliwości dotyczących mostów protetycznych, zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką i umówienia się na konsultację.

0 comments on “Mostek wsparty na własnych zębach – rodzaje, wskazania, zalety

Comments are closed.