Usunięcie zęba i co dalej: implant, most czy ruchoma proteza zębowa?

usunięcie zęba

Są sytuacje, w których usunięcie zęba jest koniecznością. Pojawia się wtedy pytanie czym go zastąpić i ile to będzie kosztować? W artykule przedstawiamy więc trzy popularne metody: most, implant i proteza ruchoma. Każda z nich ma swoje zalety i wady, które warto znać, decydując się na jedną z opcji.

Co po wyrwaniu zęba: most

Most dentystyczny jest jednym z najbardziej tradycyjnych sposobów na zastąpienie brakującego zęba. Polega na umieszczeniu koron zębowych na dwóch sąsiednich zębach, pomiędzy którymi znajduje się brakujący ząb. Mosty są trwałe i stabilne, ale wymagają ingerencji w sąsiednie zdrowe zęby.

Koszt takiego zabiegu w ADP Clinic wynosi od 1500 zł za jednostkową koronę metaloceramiczną.

Co po wyrwaniu zęba: implant

Implant dentystyczny to śruba z tytanu, która jest wszczepiana w kość szczęki, a na niej umieszczana jest korona zębowa. Implanty są trwałe, nie wpływają na sąsiednie zęby i dają uczucie naturalności. Są doskonałym rozwiązaniem dla pacjentów, którzy chcą długotrwałego i naturalnie wyglądającego zastąpienia dla brakującego zęba.

Koszt wszczepienia implantu w ADP Clinic zaczyna się od 4000 zł.

Co po wyrwaniu zęba: proteza ruchoma

Ruchoma proteza zębowa to tradycyjna metoda zastępowania brakujących zębów. Jest to wyjmowana struktura, która może zastępować jednego, kilka lub wszystkie zęby w szczęce. Protezy ruchome są mniej inwazyjne niż mosty czy implanty, ale mogą być mniej komfortowe w noszeniu i wymagają regularnej pielęgnacji.

Koszt protezy ruchomej w ADP Clinic zaczyna się od 3500 zł.

Podsumowanie

W kontekście zaproponowanych rozwiązań ważne jest by zastanowić się o którym z rozwiązań myślimy jeszcze przed ekstrakcją zęba. Myśląc o moście lub protezie trzeba poczekać około minimum miesiąca by wygoić miejsce po utraconym zębie.

Myśląc o implancie, postępowania mogą być skrajnie różne w zależności od tego z jakiego powodu usuwany jest ząb. Przy jego pęknięciu można brać pod uwagę implantację  natychmiastową, zaś przy usuwaniu z powodu infekcji tkanek okołokorzeniowych musimy poczekać dłużej na wygojenie miejsca po utraconym zębie.

Warto więc przed decyzją o usunięciu zęba skonsultować się z lekarzem chirurgiem i protetykiem o jakim rozwiązaniu protetycznym myślimy dalej.

0 comments on “Usunięcie zęba i co dalej: implant, most czy ruchoma proteza zębowa?

Comments are closed.